Turcia - Țara Galilor 0-2

Țara Galilor a câștigat cu 2-0 meciul cu Turcia și ia o opțiune serioasă pentru calificarea în optimile EURO 2020. Turcii sunt ca și eliminați de la turneul final, după două înfrângeri.

Iun 16, 2021 - 21:14
Urmărește-ne peGoogle news

La Baku, galezii au început în forță. Ramsey a ratat două ocazii mari, prima dată fiind oprit de Cakir, iar a doua oară după ce a trimis peste poartă din pasa excelentă a lui Bale.

Turcii au replicat prin Ayhan, care a trimis cu capul o minge centrată din corner, dar Morrell a reușit să respingă cu capul. Același Ramsey a deschis scorul în finalul primei reprize, după ce a fost lăsat liber în careu de apărarea turcă.

După pauză, Yilmaz putea face 1-1 cu un șut din interiorul careului, mult peste poartă. Bale putea închide meciul dintr-un penalty obținut tot de el. Starul galezilor a trimis peste poarta lui Cakir de la punctul cu var.

Demiral, care a intrat la pauză, putea egala pe final, dar Ward a respins excelent o minge trimisă cu capul de fundașului lui Juventus. Țara Galilor a înscris la ultima fază a meciului. Bale a mai bifat un assist, după ce a trimis în careu pentru Roberts, care l-a executat cu latul pe Cakir.

Țara Galilor a ajuns la patru puncte în Grupa A, iar Turcia este pe locul patru, cu zero puncte și patru goluri încasate în două meciuri.