Suedia - Ucraina 1-2

Ucraina a învins-o pe Suedia, scor 2-1 după prelungiri, în „optimile” EURO 2020! În sferturi, Ucraina va da piept cu Anglia.

Iun 30, 2021 - 00:34
Iun 30, 2021 - 00:40
Urmărește-ne peGoogle news
  • Au marcat: Forsberg 43 / Zinchenko 27, Dovbyk 120+1

Ucraina a învins-o pe Suedia în prelungirile prelungirilor, la capătul unui meci epuizant!

Ultimul meci din "optimi", la Glasgow. Cine învingea înfrunta Anglia, pe 3 iulie, la Roma. Suedezii au câștigat, surprinzător, grupa în fața Spaniei și, neînvinși, după două victorii și un egal, păreau favoriți în fața Ucrainei, calificată de pe 3 în serie (un succes și două eșecuri), doar grație jocului rezultatelor.

Șevcenko a simțit pericolul și s-a baricadat. Trei stoperi și doi "închizători" care să taie traseele scandinavilor, cu tinerii Isak și Kulusevski (ultimul, titularizat în premieră la Euro) în vârf, susținuți de artistul Forsberg.

Cei care au lovit primii au fost ucrainenii. Centrare Iarmolenko, exterior rafinat, și demivoleu Zincenko. 0-1 (27). Conduși, nordicii au presat și mai tare, egalând. Cine altul? Forsberg, 4 din cele 5 goluri ale Suediei la CE 2020. 1-1 (43).

Și unii, și alții au țintit bara. Primul, Sidorciuk (55). Al doilea, Forsberg (56). S-a jucat pe contre. Transversală, tot Forsberg (69). Doar barele l-au oprit.

Prelungiri. Danielson, "roșu" (99). Era nemulțumit, dar Besedin (de-abia intrat) pare să aibă ruptură de ligamente încrucișate!

Și penalty-uri? Nu! În prelungirile prelungirilor, a punctat Dovbik. 1-2. Ucraina, în "sferturile" Euro.