Suedia - Polonia 3-2

Spania a câștigat categoric meciul cu Slovacia, scor 5-0, iar Suedia a învins Polonia, 3-2, în grupa E de la EURO 2020.

Iun 23, 2021 - 20:56
Iun 23, 2021 - 21:01
Urmărește-ne peGoogle news

Emil Forsberg a deschis scorul la doar 82 de secunde de la începutul meciului, profitând de o gafă în apărarea polonezilor. După o degajare ratată a #21 mijlocașul Suediei a preluat, și-a făcut mingea pe stângul, și a șutat imparabil la colțul lung.

A fost al doilea cel mai rapid gol din istoria Campionatului European, după cel al lui Kirichenko dintr-un meci Rusia - Grecia, de la EURO 2004. Rusul marcase atunci după doar 67 de secunde.

În minutul 17, după ce suedezii deschiseseră scorul în minutul 2, Lewandowski a fost la un pas de a egala. De trei ori în aceeași fază! După un corner executat din partea dreaptă, Lewa a reluat cu capul spre poarta adversă, cu pământul, de la aproximativ 10 metri distanță de buturile apărate de Robin Olsen.

Atacantul lui Bayern a lovit bara transversală, iar mingea a ricoșat tot pe direcția lui. Cu Olsen culcat pe gazon, Lewandowski a reluat din nou spre poartă, de la aproximativ doi metri de linia porții. În mod uluitor, polonezul a lovit iar bara transversală, iar apoi nu a reușit să împingă mingea în plasă, după ce aceasta revenise - încă o dată - la el.

În minutul 45+1, Zielinski a fost aproape de un supergol, dar șutul său de la marginea careului a fost respins peste poartă de Robin Olsen.

A doua repriză a început într-un ritm foarte bun, iar cei doi portari, în special Olsen, au avut serios de muncă. Portarul suedez i-a blocat, rând pe rând, pe Jozwiak și Krychowiak, iar polonezul Szczesny l-a oprit pe Quaison în drumul către 2-0.

Emil Forsberg a făcut 2-0 în minutul 59, cu un șut de la marginea careului, după ce Kulusevski i-a pasat la firul ierbii.

La doar două minute distanță, Robert Lewandowski și-a arătat clasa. Atacantul a primit o pasă extraordinară de la Zielinski, pe culoar, a preluat și a șutat din interiorul careului, printre Lindelof și Lusting, spre vinclul porții lui Olsen.

Polonia a avut și un gol anulat în minutul 65, când Swierczok a marcat dintr-o poziție neregulamentară.

Robert Lewandowski și-a spălat păcatele din prima repriză și a înscris golul egalizator. Atacantul lui Bayern a preluat o pasă a lui Frankowski care a depășit apărarea suedezilor și l-a „executat” fără emoții pe Olsen.

Ultimul cuvânt l-a avut Viktor Claesson, care a stabilit scorul final în al patrulea minut al prelungirilor!