Spania - Polonia 1-1

Spania și Polonia au remizat, scor 1-1, în runda secundă a grupei E de la Euro 2020. Ibericii tremură pentru calificarea în optimile de finală.

Iun 19, 2021 - 23:58
Urmărește-ne peGoogle news

Jocul de posesie al Spaniei, celebrul tiki-taka, nu dă rezultate la Euro 2020. După „remiza albă” cu Suedia, naționala lui Luis Enrique s-a chinuit și cu Polonia. Mingea a circulat frumos, „Furia Roja” a ajuns ușor la marginea careului de 16 metri, dar atât.

Spania a deschis scorul în minutul 25, prin cel mai contestat fotbalist, Alvaro Morata. Vârful care a evoluat stagiunea precedentă la Juventus a marcat din 6 metri, după o pasă ideală a lui Moreno.

Finalul primei părți i-a pus în gardă pe spanioli. Swiderski a lovit bara laterală, mingea a sărit la Lewandowski, dar golgeterul all-time al polonezilor a tras direct în portarul Unai Simon. Starul lui Bayern Munchen n-a mai iertat în minutul 54. Spaniolii puteau să revină în avantaj după doar 3 minute, dar Gerard Moreno a irosit o lovitură de la 11 metri.