Sorana Cîrstea a pierdut meciul din optimile de finală de la Australian Open

Tenismena Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, a jucat luni cu poloneza Iga Swiatek, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 7, în optimile de finală de la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Ian 24, 2022 - 14:52
Urmărește-ne peGoogle news

Acest meci s-a disputat pe Margaret Court Arena, după o partidă de dublu feminin, alta de dublu mixt şi după jocul Maxime Cressy - Daniil Medvedev de pe tabloul masculin. Adversara Soranei Cîrstea are 20 de ani și a produs o imensă surpriză în 2020, atunci când a câștigat turneul de Grand Slam de la Roland-Garros.

Sorana Cîrstea a câștigat primul set contra polonezei, scor 7-5, însă Swiatek a revenit, trecându-și în cont următoarele două manșe, ambele cu 6-3, la capătul unui meci extrem de spectaculos, terminat după două ore și 30 de minute.

Iga Swiatek va evolua în premieră în cariera ei în sferturi la Australian Open, fază în care va juca ori cu Kaia Kanepi din Estonia, locul 115 WTA, ori cu Arina Sabalenka din Belarus, locul 2 WTA.

Cîrstea va urca în clasament după acest turneu. Aceasta este pe locul 31 WTA în ierarhia live.

Tot luni, Simona Halep a fost învinsă, în optimi, cu 6-4, 3-6, 6-4, de Alize Cornet din Franţa.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 328.000 de dolari australieni (207.000 de euro) şi cu 240 de puncte WTA.

România nu mai are nicio reprezentantă în concursul de seniori.