Semifinalele EURO 2020: Anglia - Danemarca 2-1

Anglia a trecut dramatic de Danemarca, 2-1 după reprizele de prelungiri (1-1 în timpul regulamentar), și va juca finala Euro 2020 împotriva Italiei! Va fi prima din istoria naționalei.

Iul 8, 2021 - 00:37
Iul 8, 2021 - 16:22
Urmărește-ne peGoogle news

După confruntarea Sudului, duelul Nordului pe „Wembley". Marți, Italia - Spania, latin, efervescent. Aseară, Anglia - Danemarca. Nu la fel de spectaculos, dar de o intensitate maximă, cu Hațegan rezerva olandezului Makkelie.

"Cum veți opri «it's coming home»?" a fost întrebat Kasper Schmeichel. "Ați câștigat vreodată Euro?", a zâmbit portarul scandinavilor. El era fiul celui care cucerise titlul continental, în 1992. Britanicii nici nu jucaseră finala CE!

Fanii le-au dat aripi insularilor, dar "vikingii" le-au tăiat repede elanul. "Vrem să facem marea lor arenă să tacă", i-a amenințat Christensen. Peste 50.000 de englezi au făcut liniște dintr-o dată. Damsgaard, care tocmai a împlinit 21 de ani, a deschis scorul cu o lovitură liberă de vis. O folha seca sub transversală. 0-1 (30). Primul gol din fază fixă de la CE 2020. Și întâiul gol primit de Albion.

Gazdele nu puteau ceda. Nici selecționerul lor, Southgate. Ratase ca jucător, în 1996, penalty-ul eliminării Angliei în semifinale. Spera să-și ia revanșa, ca antrenor. Nouă minute mai târziu, Gareth a bătut aerul cu pumnul. Presat de Sterling, Kjaer a împins mingea în propria poartă. 1-1 (39). Al 11-lea autogol!

Scorul nu s-a mai modificat. Și iar prelungiri. Al 7-lea meci cu extra time la acest turneu. Asediu. Penalty britanic, confirmat de VAR. Sterling s-a prăbușit, la piedica lui Maehle. Schmeichel a respins, însă tot Kane a punctat. Decisiv. 2-1 (104). Prima finală a Angliei.