Președintele Turciei anunţă că și-a trimis ministrul de Externe în Rusia şi apoi în Ucraina, pentru a obţine pacea

Ministrul turc de Externe Mevlüt Cavusoglu a fost trimis marţi ”la Moscova”, unde urmează să participe miercuri la întâlniri, după care urmează să se ducă ”în Ucraina”, joi, cu scopul de a căuta un armistiţiu, anunţă marţi seara preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, relatează AFP.

Urmărește-ne peGoogle news
Președintele Turciei anunţă că și-a trimis ministrul de Externe în Rusia şi apoi în Ucraina, pentru a obţine pacea
Sursa foto: Kremlin.ru/ Wikimedia

Ministrul turc de Externe ”va continua eforturile noastre de a obţine un armistiţiu şi pacea prin discuţii cu ambele părţi”, anunţă Erdogan, la finalul unei reuniuni a Cabinetului său. 

Erdogan nu a spus cine sunt interlocuitorii cu care urmează să se întâlnească Cavusoglu. 

Turcia a organizat şi a găzduit joi prima întâlnire de la începutul invaziei ruse a Ucrainei, la 24 februarie, a miniştrilor de Externe rus Serghei Lavrov şi ucrainean Dmitro Kuleba, în marja Forumului Diplomatic de la Antalya, în sudul Turciei. 

Acest prim contact la nivel de miniştri de la începutul Războiului din Ucraina s-a încheiat cu un eşec.