Patricia Ţig a fost eliminată în primul tur al turneului de grand slam de la Wimbledon

Românca a fost învinsă de favorita 31, rusoaica Daria Kasatkina (35 WTA), scor 6-0, 3-6, 6-3, într-o oră şi 38 de minute.

Iun 30, 2021 - 19:27
Urmărește-ne peGoogle news
Patricia Ţig (26 de ani, 63 WTA) a completat bilanţul negru al româncelor, în turul I, la „All England Club“: două victorii, patru înfrângeri.
„Patty“ a pornit catastrfoal, în partida cu Daria Kasatkina (Rusia, 24 de ani, 35 WTA), cedând primul set cu 0-6, în doar 20 de minute! A fost un set dezastruos, în care sportiva din România a luat doar 11 puncte.
Spre lauda ei, Ţig s-a redresat, în actul secund. Pe care l-a luat cu 6-3 în 42 de minute.
Din păcate, în decisiv, Kasatkina a rupt echilibrul în al 6-lea game, cu un break pentru 4-2. Care s-a dovedit a fi suficient pentru o calificare în turul II, scor 6-0, 3-6, 6-3. Meciul a durat o oră şi 40 de minute.
Pentru Kasatkina urmează un duel fie cu Ostapenko (34 WTA), fie cu Fernandez (71 WTA).
Patricia Ţig va încasa 56.000 de euro pentru prezenţa pe tabloul principal de la Wimbledon 2021.