Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Olandei la Formula 1

Olandezul Max Verstappen (Red Bull-Honda), plecat din pole position, a terminat învingător în faţa propriului public în Marele Premiu al Olandei la Formula 1, a 13-a etapă a Campionatului Mondial.

Sep 5, 2021 - 22:00
Urmărește-ne peGoogle news

Cursa s-a desfășurat, duminică, pe circuitul de la Zandvoort.

Max Verstappen a fost urmat pe podium de piloţii Mercedes, britanicul Lewis Hamilton şi finlandezul Valtteri Bottas.

Olandezul a reuşit a 17-a sa victorie în Formula 1 şi a şaptea în acest an. Verstappen a urcat cu această ocazie pe primul loc în clasamentul piloţilor, devansându-l pe Hamilton, deţinătorul a şapte titluri mondiale.

Poziţia a 4-a i-a revenit francezului Pierre Gasly (AlphaTauri-Honda), pe locul 5 a fost monegascul Charles Leclerc (Ferrari), iar pe 6 s-a clasat spaniolul Fernando Alonso (Alpine-Renault).

Circuitul de la Zandvoort a revenit în F1 după 36 de ani.

Max Verstappen a fost cronometrat în 1 h 30:05.395, fiind urmat la 20.932 de Hamilton şi la 56.460 de Bottas.