Italia - Austria 2-1

Italia s-a calificat în sferturile de finală de la Euro 2020! A avut nevoie de două reprize de prelungiri pentru a trece de Austria, 0-0 în timpul regulamentar, 2-0 în final.

Iun 27, 2021 - 00:36
Iun 27, 2021 - 00:40
Urmărește-ne peGoogle news

Italia, cea mai frumoasă echipă din faza grupelor, a tremurat în fața Austriei, echipa calificată în „optimi” cu două victorii la București, pe Arena Națională. Prima ocazie reală de gol a venit în minutul 17. Spinazzola, inepuizabil în banda stângă, a scos mingea ideal pentru Barella. Mijlocașul lui Inter a tras puternic, la firul ierbii, de la 15 metri, dar portarul Bachmann a respins cu piciorul.

„Squadra Azzurra” a continuat să preseze, iar Immobile a fost aproape să se înscrie în cursa pentru reușita turneului. În minutul 32, a șutat violent de la 22 de metri. Mingea a căpătat un efect interesant, a coborât brusc, dar a lovit vinclul.

Fără ocazie în prima parte, Austria a prins curaj. S-a avântat mult mai des în ofensivă, reușind chiar să trimită mingea în plasă. Rebelul Arnautovic a făcut liniște în secțiunea italiană de pe Wembley. În stilul consacrat, acrobatic, l-a învins cu capul pe Donnarumma, dar reușita a fost anulată după consultarea sistemului VAR, pentru un ofsaid milimetric.

Roberto Mancini a vrut să tranșeze calificarea din timpul regulamentar. A efectuat 4 schimbări. Efectul a fost cel dorit, dar a venit cu întârziere. Doi dintre fotbaliștii introduși au înscris în prima repriză a prelungirilor.

Federico Chiesa, extrema de la Juventus, a spart gheața. În minutul 95, aflat la 6 metri de poartă, lateral dreapta, a preluat perfect o pasă lungă venită de pa Spinazzola și a șutat violent cu piciorul stâng.

Matteo Pessina a dat lovitura de grație în minutul 105, după o fază ciudată. Fundașul central Acerbi a apărut în careul advers, s-a luptat cu apărătorii adverși și a deviat mingea, căzut pe gazon. Mijlocașul Atalantei a fost calm și a marcat cu un șut la colțul lung.

Austria s-a aruncat în ofensivă. În minutul 114 a venit și golul. La finalul unei centrări din flancul stâng a stat Sasa Kalajdzic, colosul din atacul lui Stuttgart. Elevii lui Foda nu au putut mai mult și părăsesc turneul final.