Irina Begu a ratat calificarea în optimile de la Wimbledon

Irina Begu (79 WTA) s-a înclinat în turul al treilea de la Wimbledon, după un meci în care nu a găsit soluții pentru jocul variat al polonezei Iga Swiatek (20 de ani, 9 WTA), scor 1-6, o-6, la finele unei partide care a durat doar 55 de minute.

Iul 2, 2021 - 14:23
Urmărește-ne peGoogle news

Campioana de la Roland Garros 2020 a concretizat cinci din șapte oportunități de break, în timp ce eleva lui Victor Crivoi nu a reușit să speculeze niciuna din cele trei de care a beneficiat.

Irina, care a pus-o în dificultate pe Swiatek doar pe finalul primul set, a comis foarte multe erori neforțate, 25, față de doar cele șase ale polonezei. În optimi, Swiatek, a șaptea favorită, o va întâlni pe câștigătoarea încleștării Garbine Muguruza - Ons Jabeur.

România mai are o singură reprezentantă pe tabloul de simplu. Sorana Cîrstea se va duela mâine cu britanica Emma Răducanu.