Horia Tecău şi Kevin Krawietz au fost eliminați de la French Open

Horia Tecău (36 de ani, 23 ATP la dublu) a fost la un pas de a-şi egala cel mai bun rezultat, la Paris, atingerea semifinalelor.

Iun 9, 2021 - 12:38
Urmărește-ne peGoogle news

Horia Tecău şi partenerul său german, Kevin Krawietz (29 de ani, 16 ATP la dublu), au părăsit French Open, în sferturi, însă după o luptă teribilă cu cuplul Farah - Cabal, a doua pereche din tenisul masculin mondial, la dublu.

Primul set a fost dominat de columbieni, care s-au dus la 4-0 şi s-au impus cu 6-2. Actul secund a fost însă pe muchie de cuţit, fără niciun break! Şi decis la tiebreak: 7-3 pentru Tecău - Krawietz.

În decisiv, perechea româno-germană părea că se îndreaptă spre victorie, mai ales că a realizat break-ul, în chiar primul game. Tecău şi Krawietz şi-au păstrat avansul până la 4-3, scor la care şi-au pierdut serviciul. Apoi, la 6-5 pentru Farah şi Cabal, aceştia au reuşit încă un break pentru a închide partida, scor 6-2, 6-7, 7-5.

Pentru accederea în sferturile de la French Open, Tecău şi Krawietz vor împărţi suma de 49.853 de euro.