Franța - Elveția 3-3, 4-5 la loviturile de departajare

Elveția s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2020, după 3-3 în timpul regulamentar cu Franța și 5-4 la loviturile de departajare. Kylian Mbappe a ratat lovitura decisivă!

Iun 29, 2021 - 00:47
Iun 29, 2021 - 00:51
Urmărește-ne peGoogle news

Meciul găzduit de Arena Națională a fost printre cele mai spectaculoase de la EURO. Surprinzător, elvețienii au deschis scorul în minutul 15, grație unei lovituri de cap precise a lui Seferovic. Selecționata pregătită de Vladimir Petkovic a avut o șansă neverosimilă de a face 2-0 în minutul 55, dar Hugo Lloris a parat execuția lui Ricardo Rodriguez de la punctul cu var.

La câteva minute după, francezii au lovit. De 3 ori: Benzema în minutele 57 și 59, Pogba în 75. Părea că drumul campioanei mondiale spre sferturi este pavat, dar elvețienii nu au fost de acord. Seferovic (minutul 81) și Gavranovic (90) au adus egalarea, iar meciul a trecut în prelungiri.

În cele 30 de minute suplimentare nu s-a mai marcat, iar meciul a trecut la loviturile de departajare. Acolo, elvețienii au fost mai inspirați. Primii 5 executanți ai lor au transformat loviturile de la punctul cu var, în vreme ce Kylian Mbappe a ratat din partea francezilor.

• Au marcat: Benzema 57, 59; Pogba 75 / Seferovic 15, 81; Gavranovic 90
  • Ricardo Rodriguez a ratat un penalty în minutul 55!