Belgia - Italia 1-2

Italia a învins Belgia, scor 2-1, și va înfrunta Spania în semifinalele Euro 2020!

Iul 2, 2021 - 23:57
Urmărește-ne peGoogle news

Belgia și Italia, două dintre marile favorite, s-au înfruntat aseară, la München. Ce păcat să pierdem una dintre aceste echipe încă din "sferturi! Ambele voiau trofeul. Ar fi fost primul pentru "diavolii roșii".

Ar fi fost încoronarea generației lor de aur, a lui Eden Hazard, De Bruyne și Lukaku. Dar și peninsularii îl doreau cu ardoare. Ei aveau un titlu european, însă trecuse atât de mult... 1968, la al treilea turneu final. 53 de ani, de la Mazzola, Riva și Facchetti.

Un duel între doi Roberto, pe bancă, ambii foarte buni. Martinez, spaniolul de pe banca flamanzilor, și Mancini, fostul mare fotbalist italian, care vrea să fie mai mare ca selecționer.

Martinez avea o mare problemă înaintea partidei. Liderii echipei, Hazard și De Bruyne, tocmai ei!, erau incerți după "optimea" cu Portugalia. Al doilea s-a refăcut după leziunea suferită la gleznă. Căpitanul, nu. Întinderea musculară l-a ținut pe tușă aseară.

Squadrei azzurra nu-i lipsea nimeni. Și a demarat partida mai hotărâtă, mai vivace, mai spectaculoasă. Ea a deschis scorul. Nu, nu! Doar o bucurie care a trecut repede. Ofsaid la Bonucci.

Belgienii au simțit pericolul. Trupele de șoc au ripostat. Trasor, De Bruyne. Șut, Lukaku. De fiecare dată, Donnarumma a reacționat ca un portar de clasă. Imbatabil.

Cu un asemenea goalkeeper în spate, poți să te eliberezi în ofensivă. Italia a făcut-o! Barella a fost primul care a profitat de fragila linie de trei roșie. S-a strecurat în careu și n-a ratat. Mingea a scuturat plasa la colțul lung. 0-1 (31). Insigne a fost al doilea. Fentă abilă, l-a scos din joc pe Tielemans, apoi nimeni nu l-a mai atacat. Iar finalizarea lui Insigne a fost minunată. Minunată! 0-2 (44).

Atunci s-au trezit "De Rode Duivels". Penalty transformat de Lukaku. 1-2, în prelungirile primei reprize.

După pauză, parcă toți au lăsat garda jos. Voiau să înscrie, unii pentru a se desprinde, alții pentru a egala. Atât de aproape a fost Lukaku. Centrarea lui KDB era de gol, dar Spinazzola a barat mingea lui Lukaku cu coapsa, în fața liniei porții. Uluitor! Și încă o dată, Lukaku a trecut pe lângă 2-2. Golgeterul lui Inter a fost la câțiva centimetri de impactul decisiv. L-a ratat.

Italia a scăpat de două acțiuni tăioase ale rivalilor. Însă l-a pierdut pe Spinazzola, fundașul stânga revelație. Scos pe targă, în lacrimi. Probabil, ruptură musculară. Turneu încheiat pentru el, aproape sigur. Dar squadra sa a învins Belgia. E în semifinale! Italia - Spania, pe 6 iulie, la Londra.