Anglia - Scoția 0-0

O luptă totală pe „Wembley”. O confruntare britanică, mai apropiată de rugby decât de fotbal. Fără goluri

Iun 18, 2021 - 23:56
Iun 18, 2021 - 23:58
Urmărește-ne peGoogle news

Pe 30 noiembrie 1872, într-o seară ploioasă, cum altfel?, Scoția și Anglia se înfruntau la Partick. 0-0, într-un război total la primul meci internațional. După 149 de ani, al 115-lea joc direct, pe "Wembley". Și e la fel, toarnă cu găleata.

Alex Ferguson a fost la stadion, dar n-a putut parca la VIP. Un steward i-a spus: "Domnule, îmi pare rău, nu aveți voie aici!". Dacă și lui Sir Alex, un simbol pentru fotbalul insular, îi este interzisă zona VIP... Scoțianul îl privea uluit.

Pe teren, de multe ori am crezut că suntem pe "Twickenham" din Londra, nu pe "Wembley", la un derby britanic de rugby. Luptă feroce, intensitate, agresivitate, tacklinguri. Se auzeau tibiile trosnind în dueluri! Degajări, mingi lungi, de urmărire, foarte multe centrări și era normal ca marile ocazii să apară din aer, nu din iarbă.

Stones a rămas nemarcat în mijlocul careului, cap, bară! (12). Putea fi 1-0. N-a fost.
O'Donnell, voleu la colțul lung, respins de Pickford (30). Putea fi 0-1. N-a fost.

La pauză, 0-0 pe tabelă, raportul șuturilor pe poartă, 0-1. Gazdele parcă au uitat să finalizeze. Prima lor minge cadrată, în minutul 48. Mount. Prea puțin.

Egal era după prima repriză și la Euro '96, pe vechiul "Wembley", la aceeași confruntare. S-a terminat 2-0 pentru englezi. Da, dar atunci a marcat Gascoigne. Acum, nimeni nu se mai apropie de Gazza. Nici Foden.

Lupta furioasă continuă până la capăt. Fără scânteie. Fără scânteia fotbalului. Final, 0-0!