David Popovici a câștigat proba de 100 de metri liber, la Campionatele Mondiale de Natație de la Budapesta

Sportivul, în vârstă de doar 17 ani, a devenit miercuri campion mondial în proba de 100 metri liber, al Campionatele Mondiale de Natație de la Budapesta.

Iun 22, 2022 - 19:34
Iun 22, 2022 - 19:36
Urmărește-ne peGoogle news

După victoria de luni de la 200 de metri liber, Popovici s-a impus miercuri seară și pe distanța de 100 de metri.

Sportivul s-a calificat în finală fără probleme, cu timpul de 47.13, record mondial la juniori. Finala la 100 de metri liber a fost programată miercuri, la ora 19:22 și a fost transmisă de TVR 1 și TVR Info.

David Popovici a plecat de pe culoarul 4, al principalului favorit, și a terminat cursa ”regină” a natației pe primul loc, cu 47.58 secunde.

În spatele său s-au clasat francezul Grousset (47.64) și canadianul Liendo Edwards (47.71).