Decizie radicală în Guvern: Pensionarii din sistemul de apărare și ordine publică trebuie să elibereze locuințele de serviciu
Guvernul condus de Ilie Bolojan a adoptat o măsură radicală prin care anulează facilitățile locative de care beneficiau până în prezent pensionarii militari, polițiștii și magistrații. Decizia vizează abrogarea prevederilor legale care permiteau titularilor sau urmașilor acestora să își păstreze calitatea de chiriași în locuințele de serviciu aparținând ministerelor de resort după încetarea raporturilor de muncă.
Conform noilor reglementări, toate persoanele aflate în această situație vor avea la dispoziție un termen de maximum trei luni pentru a elibera imobilele, măsura fiind justificată de necesitatea de a realoca aceste spații angajaților activi care se confruntă cu nevoi locative.
Modificări legislative de amploare pentru MApN, MAI și Ministerul Justiției
Executivul a decis modificarea mai multor acte normative esențiale, printre care Legea nr. 562/2004 și Legea nr. 567/2004. Astfel, pensionarii militari și urmașii militarilor decedați nu mai pot invoca venitul insuficient pentru a păstra chiria în locuințele MApN. Aceeași soartă o vor avea și polițiștii de penitenciare cu peste 15 ani de activitate, precum și personalul auxiliar din instanțe și parchete, cărora legislația anterioară le garanta drepturi locative pe tot parcursul vieții. Guvernul susține că statutul de chiriaș este un accesoriu al contractului de muncă și nu se mai justifică după pensionare, indiferent de vechimea în serviciu sau de motivele medicale ale retragerii din activitate.
Impactul asupra magistraților și personalului din sistemul judiciar
Nici procurorii și judecătorii nu sunt ocoliți de noile măsuri. Deși Legea nr. 303/2022 prevedea deja încetarea contractului de închiriere la pensionare, norma se aplica doar contractelor semnate după intrarea în vigoare a legii. Guvernul a decis acum să aplice această regulă retroactiv pentru toate contractele de închiriere aflate în derulare. Această uniformizare legislativă elimină excepțiile care permiteau magistraților pensionari să locuiască în imobilele statului, forțând eliberarea rapidă a apartamentelor ocupate de aceștia în regim de locuință de serviciu.
Sute de familii vizate de ordinul de evacuare în termen de 90 de zile
Bilanțul oficial al locuințelor care urmează să fie eliberate indică un impact major asupra a peste 200 de familii din diverse instituții ale statului. Cele mai multe cazuri se înregistrează la Administrația Națională a Penitenciarelor, unde 88 de locuințe sunt ocupate de pensionari sau soții supraviețuitori, urmată de Ministerul Justiției cu 53 de unități și MApN cu 45 de locuințe. De asemenea, sunt vizate locuințe aflate în administrarea MAI, Ministerului Public și STS. Autoritățile au reafirmat că aceste spații trebuie să revină în circuitul de repartiție pentru personalul activ, considerând că menținerea lor de către pensionari blochează mobilitatea profesională a noilor cadre.