România adoptă un decret care permite preluarea activelor companiilor sub sancțiuni, precum Lukoil, în scopul securității energetice

Guvernul de coaliție al României a aprobat marți, 2 decembrie, o ordonanță de urgență care îi conferă puterea de a prelua controlul asupra activelor locale deținute de companii aflate sub sancțiuni internaționale, cum ar fi gigantul rus Lukoil. Măsura vizează asigurarea securității energetice naționale și prevenirea distorsiunilor economice.

Dec 3, 2025 - 16:35
România adoptă un decret care permite preluarea activelor companiilor sub sancțiuni, precum Lukoil, în scopul securității energetice
Imagine cu caracter ilustrativ

Impactul Lukoil în România

Lukoil deține o prezență semnificativă pe piața energetică românească, fiind principala țintă a noului decret.

  • Rafinăria Petrotel: Lukoil operează a treia cea mai mare rafinărie din România (Petrotel Ploiești), care asigură aproximativ un sfert din necesarul de combustibil al țării. Această rafinărie este oprită pentru lucrări de mentenanță de câteva săptămâni.

  • Rețea de Distribuție: Compania deține și operează 320 de stații de alimentare cu carburanți.

  • Explorare Marea Neagră: Lukoil deține drepturi de explorare offshore în secțiunea Trident a Mării Negre (cu o participație de 85%, alături de Romgaz). Licența de explorare expiră în prima jumătate a anului 2026. S-a menționat că rezultatele inițiale ale forajelor nu au indicat descoperiri semnificative de gaze.

Mecanismul de Preluare a Controlului

Potrivit noului decret, Guvernul poate numi administratori speciali la companiile vizate în cazul în care sancțiunile:

  • Distorsionează sectoarele economice.

  • Provoacă creșteri de prețuri.

  • Amenință securitatea energetică națională.

Preluarea controlului necesită aprobarea prealabilă din partea CSAT (Consiliul Suprem de Apărare a Țării).

Decizii Politice

Măsura este similară cu legislația adoptată luna trecută de Bulgaria pentru a prelua controlul asupra rafinăriei Neftohim a Lukoil, deși nu este clar dacă România va folosi imediat aceste noi puteri.

  • Prim-ministrul Ilie Bolojan a anunțat că Executivul va decide în decembrie dacă va prelua benzinăriile Lukoil.

  • Ministrul Energiei Bogdan Ivan a menționat anterior că trei companii negociau direct cu Lukoil pentru achiziționarea activelor sale din România.

Oficialii români au dat asigurări că, în prezent, statul membru UE deține rezerve suficiente pentru a evita creșterile de prețuri care ar putea agrava inflația, care este deja cea mai mare din blocul comunitar.