Ungaria atacă la Curtea de Justiție a Uniunii Europene decizia de interzicere a importurilor de gaze din Rusia - Viktor Orban: Nu vom accepta această soluție
Guvernul Ungariei va sesiza Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) în legătură cu decizia blocului comunitar privind interzicerea importurilor de gaze din Rusia, relatează AFP. Conducerea de la Budapesta insistă pentru menținerea relațiilor economice cu regimul de la Moscova, în pofida invaziei din Ucraina.
Premierul ungar Viktor Orban, considerat un susținător al Kremlinului în cadrul UE și NATO, a declarat vineri că nu va accepta soluția europeană.
„Ne întoarcem spre Curtea de Justiție a Uniunii Europene. Nu vom accepta această soluție”, a afirmat Orban, pretinzând că decizia este „ilegală și contrară valorilor europene”.
Decizia europeană urmărește reducerea veniturilor pentru armata rusă și secătuirea economiei de război a Kremlinului. În octombrie, majoritatea statelor membre UE, cu excepția Ungariei și a Slovaciei, au aprobat principiul interzicerii importurilor de gaze naturale din Rusia cel târziu până la sfârșitul anului 2027.
Viktor Orban a calificat decizia drept o încercare de a „reduce la tăcere un guvern care nu este de acord” cu Uniunea Europeană.
Premierul ungar a mai declarat că explorează și căi nonjuridice pentru a convinge Comisia Europeană să revină asupra deciziei, dar a refuzat să ofere detalii.
Scutirea Lukoil
În alt context, Viktor Orban a menționat că exceptarea de la sancțiunile americane impuse companiei petroliere ruse Lukoil, pe care a obținut-o în timpul unei întrevederi cu președintele american Donald Trump, s-ar putea extinde dincolo de un an.
Donald Trump impusese în luna octombrie sancțiuni împotriva celor mai mari două companii petroliere din Rusia: Rosneft și Lukoil. Oficiali americani au confirmat că Ungaria a obținut o scutire temporară de un an pentru Lukoil.