Compania bulgară Lion’s Head a demarat construcția unui parc logistic de 65 de milioane de euro în Popești-Leordeni, lângă București
Firma bulgară de investiții și administrare de active imobiliare Lion’s Head Investments a anunțat joi demararea construcției unui parc logistic în România, o investiție evaluată la 65 de milioane de euro.
Prin acest proiect, Lion's Head își propune să își consolideze prezența în Europa Centrală și de Est (ECE) prin dezvoltarea unei platforme logistice regionale integrate.
Parcul logistic va avea o suprafață de 85.000 de metri pătrați și va fi amplasat în Popești-Leordeni, la sud de București. Acesta va include trei clădiri de depozitare și va oferi companiilor spații flexibile cuprinse între 1.500 de metri pătrați și 40.000 de metri pătrați.
„România joacă un rol esențial în expansiunea noastră regională. Este o piață cu o scară semnificativă, cu o poziție geografică excelentă între Europa de Vest și cea de Sud-Est și cu un potențial real de a deveni un hub logistic major,” a declarat Vladimir Gurdjieff, directorul de active logistice și industriale al Lion’s Head.
Lion’s Head Investments este un joint venture între Old Mutual Property, parte a conglomeratului financiar sud-african Old Mutual Limited, și grupul imobiliar regional AG Capital din Sofia.
Compania a obținut autorizația de construire pentru parcul logistic în luna iunie 2025.
În februarie 2025, Lion's Head a obținut o investiție de până la 150 de milioane de euro din partea International Finance Corporation (IFC), parte a Grupului Băncii Mondiale, destinată dezvoltării durabile a siturilor logistice din România și Bulgaria. Ulterior, în aprilie, firma a semnat un acord pentru achiziția investitorului în proprietăți logistice și industriale Bulgarian Property Developments (BPD).