Ajutorul pentru încălzire și suplimentul pentru energie pot fi solicitate de persoanele vulnerabile pentru sezonul rece 2025–2026
Persoanele aflate în situații vulnerabile pot depune, începând din luna octombrie, cereri pentru a beneficia de ajutorul la încălzire și suplimentul pentru energie, a anunțat sâmbătă Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS). Sprijinul financiar are scopul de a proteja consumatorii vulnerabili în fața costurilor tot mai ridicate ale energiei și încălzirii.
Ajutorul pentru încălzire va fi acordat pe durata sezonului rece 1 noiembrie 2025 – 31 martie 2026, în timp ce suplimentul pentru energie va putea fi acordat pe tot parcursul anului, conform Legii nr. 226/2021 privind măsurile de protecție socială pentru consumatorul vulnerabil de energie.
Cine poate beneficia de ajutor
Ajutorul pentru încălzirea locuinței se adresează familiilor sau persoanelor singure cu venituri reduse, care nu dețin alte bunuri ori proprietăți suplimentare.
Pragul de venituri stabilit este de până la 1.386 lei/persoană pentru familii și până la 2.053 lei pentru persoanele singure.
Solicitările se fac prin completarea unei cereri-declarație pe propria răspundere, care se depune la primăria localității în care se află locuința solicitantului. Formularele pot fi obținute de la sediul primăriei, de pe site-ul acesteia sau de pe paginile agențiilor județene pentru plăți și inspecție socială, inclusiv al municipiului București.
Cum se fac plățile
Plățile vor fi efectuate de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială, prin intermediul agențiilor teritoriale, începând cu luna decembrie 2025.
Pentru sezonul rece precedent, ANPIS a efectuat aproximativ 2 milioane de plăți reprezentând ajutoare și suplimente pentru toate sursele de încălzire — energie termică, gaze naturale, energie electrică și combustibili solizi sau petrolieri — însumând peste 1,03 miliarde lei.
Cele mai multe ajutoare au fost acordate pentru încălzirea cu combustibili solizi și petrolieri (peste 1,5 milioane de cazuri, totalizând 911 milioane lei), urmate de gaze naturale (160.000 ajutoare, 35 milioane lei), energie electrică (270.000 ajutoare, 76 milioane lei) și energie termică (38.000 ajutoare, 10 milioane lei).
În ultimii patru ani, numărul total al ajutoarelor și suplimentelor plătite în baza Legii 226/2021 a depășit 6,7 milioane, cu o valoare totală de aproximativ 3,67 miliarde lei, potrivit datelor ANPIS.
Măsura rămâne una dintre cele mai importante forme de sprijin social pentru populația cu venituri mici, menită să asigure un minim de confort și siguranță energetică pe durata iernii.